Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos (LLVS) pranešimas spaudai, susijęs su Metų verstinės knygos rinkimais ir projekto sklaida LRT.
PRASIDĖJO 2024 METŲ VERSTINĖS KNYGOS RINKIMAI
Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga (LLVS) šįmet šešioliktą kartą rengia Metų verstinės knygos rinkimus, kviesdama skaitytojus ir knygos bičiulius balsuoti už savo pamėgtas knygas. Šis projektas turi du etapus ir du tikslus: LLVS kviestų ekspertų komisijos sudaro per praėjusius metus pirmą kartą išleistų geriausių verstinių knygų sąrašus, o tuomet skaitytojai portale LRT.lt renka Metų verstinę knygą. Šiais metais, kaip ir pernai, skaitytojams siūloma rinkti trijų kategorijų knygas: grožinės, negrožinės ir vaikų bei jaunimo literatūros. Geriausios verstinės grožinės literatūros penketuką sudaro šiuolaikiniai ir literatūros klasikos kūriniai (klasika laikomas veikalas, kuris buvo išleistas originalo kalba prieš tris dešimtmečius ar seniau). Taigi trumpuosiuose sąrašuose – 15 knygų, kovojančių dėl skaitytojų simpatijų ir Metų verstinės knygos titulo, o keturiuose ilguosiuose sąrašuose – daugiau nei 120 verstinių knygų, kurias drąsiai galima pavadinti itin vertingomis.
Šį konkursą įrėmina dvi simbolinės datos: ekspertų sudaryti sąrašai skelbiami ir balsavimas pradedamas vasario 27 – pirmąją Knygų mugės dieną, o balsavimas baigiamas ir Metų verstinės knygos rinkimų rezultatai visose kategorijose paskelbiami kovo 16 – Knygnešio dieną.
„Vertinant 2024 m. verstinių knygų vaikams ir paaugliams derlių, pirmiausia norisi pasidžiaugti originalų kalbomis: nors anglų kalbos dar neaplenkė jokia kita (ir vargu ar tai įmanoma), bet štai antroje vietoje pagal populiarumą rikiuojasi vokiečių kalbą aplenkusi prancūzų kalba, – sako ekspertų komisijos narė, literatūros apžvalgininkė, vaikų ir jaunimo literatūros specialistė Inga Mitunevičiūtė. – Į ilgąjį kūrinių sąrašą pateko po dvi kaimynų – latvių ir estų – knygas, taip pat du vertimai iš čekų kalbos, neliko nepastebėti ir vertimai iš skandinavų kalbų – švedų, norvegų, suomių. Tad galima sakyti, kad nors ir pro durų plyšelį, bet vaikų ir paauglių literatūros vertimai leidžia žvilgtelėti į mūsų regiono, mūsų kaimynų kultūros aktualijas. Kalbant apie aktualijas, 2024 m. verstinių knygų vaikams ir paaugliams ilgajame sąraše nemažai knygų karo tematika. Ir nors kai kurios jų parašytos gerokai anksčiau, pastarųjų metų įvykių kontekste vėl įgauna naują prasmę. Galima sakyti, gyvenimas įsiveržė į vaikų literatūrą, ir ne pačiu maloniausiu pavidalu. Tačiau vaikų literatūra beveik visada pasiūlo išeitį, tai teikia vilties. Matyt, ne veltui vyraujantis žanras šiame sąraše – maginė fantastika. Juk pats puikiausias būdas pasislėpti nuo pasaulio negandų – panirti į knygų pasaulį. To linkiu visiems skaitytojams, kurie skaitys kūrinius ir už juos balsuos.“
„Mane nustebino didžiulės verstinių kūrinių apimtys, kurios demonstruoja vertėjų valią ir entuziazmą, ir galbūt šiek tiek gąsdina skaitytoją, – teigia suaugusiųjų literatūros ekspertų komisijos narė literatūrologė Audinga Peluritytė-Tikuišienė. – Tačiau drauge džiugina preciziškas meninio teksto vertimas, gerų autorių ir kūrinių atranka. Ir stilistinė įvairovė. Šalia sudėtingų egzistencinių kūrinių, tokių kaip norvego Jono Fosses Baltybė, apie nebūties patirtį ribinių situacijų akivaizdoje, rasime netikėto fantazijos žaismo japonų autorės Miye Lee knyga Didžioji sapnų krautuvė. Šalia bruzdančios kasdienybės analizės amerikiečio Dono DeLillo Baltojo triukšmo – sukrečianti ukrainietės Tanios Pjankovos holodomoro siaube atsidūrusių ukrainiečių likimai romane Raudonųjų skruzdžių amžius. Šalia simpatiškos slovėnų novelistikos – šiuolaikiniai estų, čekų šiuolaikiniai pasakojimai. Galbūt didžiulių epinių pasakojimų nė per nago juodymą nepasiveja gera poezija. Tai šiokia tokia problema literatūros suvokimui.“
Šių metų grožinės ir negrožinės literatūros ekspertai: Vytautas Bikulčius, Lina Buividavičiūtė, Jūratė Čerškutė, Audinga Peluritytė-Tikuišienė ir Donatas Puslys. Vaikų ir jaunimo literatūros: Eglė Baliutavičiūtė, Aigustė Vykantė Bartkutė ir Inga Mitunevičiūtė.
Metų verstinės knygos konkursą ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, projekto informacinis partneris – LRT. Atrinktų knygų sąrašus galima rasti naujienų portale LRT.lt ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos tinklalapyje LLVS.lt.