2022-ieji – Baltarusių literatūros metai

Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga 2022-uosius skelbia Baltarusių literatūros metais.

Postūmis atsigręžti į baltarusių literatūrą – šiemet sukanka 500 metų, kai polockietis LDK pilietis Pranciškus Skorina Vilniuje išspausdino „Mažąją kelionių knygelę“, žymėjusią knygų spausdinimo LDK pradžią. LR Seimo nutarimu šie metai paskelbti Pranciškaus Skorinos metais.
Kita priežastis – siekis šiuo nelengvu Baltarusijai metu palaikyti baltarusių rašytojus ir vertėjus bei atkreipti mūsų skaitančios visuomenės dėmesį į kaimynų literatūrą, tarsi atsidūrusią užribyje per šiuos tris nepriklausomybės dešimtmečius, kai vertėjų ir leidėjų dėmesys buvo sutelktas į Vakarų literatūras. Ir net po 2015 metų, kai Svetlana Aleksijevič tapo Nobelio literatūros premijos laureate, situacija beveik nepasikeitė. Tiesa, svarbiausios Svetlanos Aleksijevič knygos buvo išverstos ir išleistos, bet susidomėjimas baltarusių literatūra tuo ir baigėsi. Todėl tikimės, kad Baltarusių literatūros metų projektas atkreips tiek vertėjų ir leidėjų, tiek skaitytojų dėmesį į vertingą, įdomią kaimynų literatūrą.

2022 m. planuojama:

Kovo 25 d. Baltarusijos nepriklausomybės dienos proga Signatarų namuose surengti poezijos ir muzikos vakarą. Dalyvaus lietuvių ir baltarusių poetai bei vertėjai, EHU studentai baltarusiai.
Kartu su „Metų“ redakcija parengti ir išleisti baltarusių literatūrai skirtą jungtinį 8-9 žurnalo numerį. Numatoma publikuoti apžvalginį Andrejaus Chadanovičiaus straipsnį apie šių dienų baltarusių literatūrą ir jos kūrėjus, Irenos Aleksaitės straipsnį apie šiuolaikinę baltarusių dramą, Alherdo Baharevičiaus romano „Europos šunys“ ištrauką (vert. Marius Burokas), dvi Inesos Pleskačevskajos apybraižas apie P. Skoriną, pluoštą Alesio Razanavo poezijos (vert. Alma Lapinskienė), baltarusių poetų kūrybos vertimų.
Planuojami rengiamos spaudai šiuolaikinės baltarusių poezijos antologijos pristatymai.
Spalį surengti lietuvių ir baltarusių vertėjų 2-3 dienų pratybas Druskininkuose („Dainava“). Skaityti pranešimo apie dabartinę baltarusių literatūrą pakviesti A. Chadanovičių.
Gruodžio pradžioje surengti pernai mirusio Lietuvos rašytojų sąjungos garbės nario baltarusių poeto A. Razanavo 75-mečio vakarą Rašytojų klube. Dalyvaus lietuvių rašytojai ir vertėjai (Vladas Braziūnas, M. Burokas, Daiva Daugirdienė, Vytas Dekšnys, Birutė Jonuškaitė, A. Lapinskienė ir kiti), baltarusių bendruomenės nariai (Andrejus Antonavas, Liudvika Kardzis, Vanda Martins, Valentinas Stechas ir kiti).

Planuojama išleisti šiuolaikinės baltarusių poezijos antologiją (sudarytojai M. Burokas ir V. Dekšnys, l-kla „Bazilisko ambasada“), Alesio Razanavo punktyrų knygą (vert. A. Lapinskienė), Julijos Cimafejevos „Minsko dienoraštį“ (vert. M. Burokas), I. Pleskačevskajos apybraižų rinkinį „Istoriniai pasivaikščiojimai su Pranciškumi Skorina".

Nariams

Naujienlaiškis