DOMINYKAS URBAS

Dominykas Urbas (1908 m. balandžio 28 d. Švaininkuose – 1996 m. rugpjūčio 9 d.) – lietuvių meninio vertimo klasikas, kurio dėka didieji pasaulio literatūros kūrėjai prabilo lietuviškai. Iš rusų, prancūzų, vokiečių, latvių, lenkų, jidiš kalbų yra išvertęs apie 50 knygų, tarp jų – F. Rabelais „Gargantiua ir Pantagriuelis“, F. Dostojevskio „Lošėjas“, „Užrašai iš mirusiųjų namų“, L. Tolstojaus „Prisikėlimas“, Šolom Aleichemo "Tevje pienininkas", Émile‘io Zola „Moterų laimė“, H.C. Anderseno, Ch. Perrault ir kt. pasakos ir t. t. Daugiau kaip dvidešimt metų dirbo „Vagos“ leidyklos redaktoriumi, kur daug triūso įdėjo ruošdamas spaudai ne tik sudėtingus verstinius kūrinius (pvz., N. Gogolio, A. Čechovo), bet ir lietuvių literatūros palikimą. Sudarė Martyno Mažvydo raštų žodyną. Paskelbė straipsnių kalbos kultūros, vertimo klausimais. Išugdė būrį vertėjų ir redaktorių, todėl pagrįstai vadinamas lietuvių meninio vertimo mokyklos kūrėju. Gavo ne vieną apdovanojimą, tarp jų - Antano Venclovos premiją 1985 m., Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordiną 1996 m.
Dominyko Urbo verstų knygų sąrašas >>
Plačiau apie Dominyką Urbą >>

* * *
Dominyko Urbo 100-ųjų gimimo metinių proga
Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos 5 a. fojė 2008 m. balandžio 12 - gegužės 10 d.
veikė jo atminimui skirta paroda.

Balandžio 28 d. M. Mažvydo bibliotekos Konferencijų salėje
Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga surengė iškilmingą minėjimą.
Žodį tarė D.Urbo kolega ir mokinys Vytautas Visockas, D. Urbo duktė Ona Karazijienė.
 

LLVS pirmąkart įteikė Dominyko Urbo premiją už vertimo debiutą Erikai Sabaliauskaitei. Pagiriamąjį žodį tarė Jonė Ramunytė. 
Plačiau >>

Leidykla "Vaga" ir LLVS pateikė staigmeną, paskelbusios apie bendrai įsteigtą premiją grožinės ir humanitarinės literatūros redaktoriui (-ei) už viso gyvenimo darbą: profesionalų redagavimą, vertėjų ir redaktorių ugdymą. Premijos tikslas – pagerbti redaktorius, įvertinant jų nuopelnus literatūros kūrinio kelyje nuo autoriaus ir vertėjo iki spausdintos knygos.

"Vagos" direktorius Vytas V. Petrošius, LLVS pirmininkė Jurgita Mikutytė ir vertėjas Antanas Gailius pristatė pirmąją laureatę - redaktorę ir vertėją Donatą Linčiuvienę. Jai leidykla "Vaga" įteikė skulptoriaus Viktoro Tunkevičiaus sukurtą skulptūrėlę, pavadintą "Auksinė lupa", simbolizuojančią kruopštų redaktoriaus darbą. Plačiau >>

Aktorius Giedrius Arbačiauskas paskaitė ištrauką
iš D. Urbo versto F. Rabelais veikalo „Gargantiua ir Pantagriuelis“.

* * *


Erika Sabaliauskaitė ir Donata Linčiuvienė

* * *

Apie Dominyką Urbą Lietuvos radijo programoje "Klasika" parengtos laidos
"Muzikinis pastišas: Būtasis laikas"
2008 m. balandžio 28 d. ir gegužės 5 d.

* * *

„Kartais laimė lemia žmogui turėti protingų mokytojų, galvotų ir širdingų draugų, sutikti aukštos moralės žmonių, tačiau retai tepasitaiko užtikti visas šias savybes viename žmoguje, bendrauti su juo ilgus metus. Toks žmogus – Dominykas Urbas. Jis savo žinių ir patirties lobius, menininko jautrumą žodžiui ir minčiai perteikė tiems, su kuo bendravo. Jauniems redaktoriams valstybinėje grožinės literatūros leidykloje (dabar „Vagoje“) jis buvo ir universitetas, ir Mokslų akademija. Pats būdamas savo darbu sužavėtas, jis nebeišgydomai užkrėsdavo kitus sunkiu ir prasmingu šio darbo grožiu.“ 
                                                                                                                                                     Aldona Liobytė, 1968 m.

Nariams

Naujienlaiškis